Відкрита лекція лауреатки Міжнародної премії І.Франка Марії Грації Бартоліні

10 грудня 2019 року в КНУ ім. Т. Шевченка відбулася зустріч із лауреатом Міжнародної премії імені Івана Франка, професоркою Міланського університету Марією Грацією Бартоліні.

У рамках свого візиту Марія Грація прочитала для студентів та викладачів Університету відкриту лекцію, присвячену просторовим метафорам пізнання самих себе у творчості Сковороди. Також під час лекції професорка презентувала свою монографію «Пізнай самого себе. Неоплатонічні джерела у творчості Г. С. Сковороди» (Київ, Академперіодика, 2017), за яку отримала Міжнародну премію ім. Івана Франка у 2019 році.

 

МАРІЯ ГРАЦІЯ БАРТОЛІНІ – доцент кафедри слов’янських мов Міланського університету,  де з  2014-го року викладає старослов’янську мову і культуру, а також українську літературу; відома італійська славістка та дослідниця українських ранньомодерних текстів, членкинякерівного комітету Італійської асоціації україністів (AISU). Сфера наукових зацікавлень: давнє українське письменство, українська література XVII-XVIII ст., проповіді, релігіозната візуальна культура українського бароко.

Розпочинаючи зустріч із професоркою Бартоліні, проректор Київського університету Володимир Бугров ознайомив присутніх із процедурою визначення лауреатів, яка дає змогу виокремити унікальні роботи, а також подякував дирекціі Фонду за їхню працю та представив лауреатку.

Своєю чергою директор Фонду Ігор Курус розповів про основне завдання Премії, яке полягає у створенні позитивного іміджу для України за кордоном, донесенні історії України до західного світу, інкорпоруванні України в міжнародний науковий простір як країни високого гуманістичного етносу.

На початку лекції Марія Грація Бартоліні докладно окреслила проблематику, порушену в її монографії, та розставила важливі акценти сковородинського пізнання самого себе.

Науковиця спростовує стереотипи, насамперед про народний, несистематичний характер рефлексії Г. С. Сковороди, що продовжують оточувати постать українського мислителя та його доробок.

Велику увагу професорка приділяє просторовим протиставленням. «Більшість метафор, застосованих Сковородою для опису самопізнавального процесу, тяжіють до просторового протиставлення внутрішнього і зовнішнього, поверхового і глибинного, закритих і відкритих місць».

Марія Грація Бартоліні пояснила присутнім свої погляди на розуміння філософії Сковороди: «як систему, де розуміння власної природи не дається раз і назавжди, а здобувається динамічно, через проходження спочатку через стадію заперечення, щоб дійти відтак до стадії ствердження».

Після виступу Маріі Граціі Бартоліні проректор КНУ Володимир Бугров подякував дослідниці за доповідь: «Я думаю, що ви дослідили тему, яка актуальна у філософському контексті».

Міжнародну премію імені Івана Франка заснував у 2015 році його онук Роланд Франко. Премію щорічно присвоюють за наукові відкриття, здобутки та заслуги дослідників у галузі україністики та соціально-гуманітарних наук.Наші партнери